تبلیغات
مطالب اینترنتی - آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟

آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟

نویسنده : نویسنده جمعه 10 شهریور 1396 01:28 ب.ظ  •   


آیا مژده‌ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق‌الباب مساجد مستند است؟ اگر هست چرا و یعنی چه؟

بخش اعتقادات شیعه تبیان

ماه صفر

ماه صفر هیچ فرقی با ماه‌های دیگر ندارد و اصلاً چنین روایتی وارد نشده است که مردم پایان ماه صفر یا آغاز ربیع‌الاول را به حضرت رسول‌الله (ص) مژده دهند تا بهشتی شوند و یا …؛ بلکه این گونه دروغ‌ها را شایع می کنند تا از یک سو وقایع تاریخی را تحریف کنند و از سوی دیگر خرافه‌گرایی را در اذهان عمومی مسلمین ترویج دهند و بعد خودشان این گرایشات خرافی را به نقد کشیده و یا حتی استهزاء کنند.

اصل ماجرا:

گاهی انسان برای معرفی یک شخص اسم او را می‌آورد و گاه به فعل یا رسمی از او اشاره می نماید. مثلاً ممکن است بگوید حجت الاسلام فلانی شخص عالمی است و یا ممکن است بگوید: آن که اکنون در فلان مسجد در حال امامت نماز جماعت است، شخص عالمی است. این نحوه بیان و معرفی در ادبیات قرآنی نیز بسیار معمول می‌باشد. مثل آن که در معرفی امیرالمؤمنین به عنوان ولیّ الله می‌فرماید:

«إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ» (المائده، 55)

ترجمه: ولىّ شما تنها خدا و پیامبر اوست و كسانى كه ایمان آورده‏اند همان كسانى كه نماز برپا مى‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏دهند.

حضرت رسول اعظم (ص) نیز گاه برای تأیید یا تکذیب شخص یا جریانی، اسم او را می‌آوردند و گاه به جای اسم نشانه‌ای از او می‌دادند تا هر کجا این نشانه دیده شد،‌ حقانیت و یا بطلان صاحب نشانه نیز آشکار گردد و در ضمن تأیید غیبی نیز به اثبات رسد تا دل مردمان مطمئن و محکم گردد. مثل این که گاه می‌فرمودند: برادر و جانشین من علی (ع) است و گاه می‌فرمودند: آن که داماد من می‌شود جانشین من است و یا … .

روزی هم برای اثبات مؤید و بهشتی بودن ابوذر فرمودند: آن که الآن از در مسجد داخل می‌شود و پایان ماه «آذار – رومی» را خبر می‌دهد، اهل بهشت است و ابوذر وارد شد و چنین نمود. پس، موضوع اصلاً ماه صفر نبوده، بلکه ماه رومی آذار بوده است.

روایت وارده چنین است:

از ابن عباس نقل شده که گفت: «روزی پیامبر (ص) به همراه تعدادی از اصحاب‌شان در مسجد قبا نشسته بودند؛ رسول خدا (ص) فرمود: اولین کسی که الان بر شما وارد می‌شود، مردی از اهالی بهشت است.

[مردم عوام گمان کردند که این ورود به مسجد سبب بهشتی شدن است، لذا] برخی از اصحاب تا این سخن را شنیدند، برخاسته و از مسجد خارج شدند، تا دوباره وارد شده و اولین کسی باشند که بهشت بر او واجب می‌شود.

پیامبر (ص) متوجه شده، و به بقیه اصحاب که نزد ایشان بودند، فرمودند: اکنون جماعتی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر، بر شما وارد می‌شوند، (ولی از میان آنها) کسی که پایان یافتن ماه آذار (نام یکی از ماه‌های رومی معادل ماه خرداد و در آن زمان معادل ماه صفر) را بر من بشارت بدهد، اهل بهشت است.

پیامبر (ص) متوجه شده، و به بقیه اصحاب که نزد ایشان بودند، فرمودند: اکنون جماعتی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر، بر شما وارد می‌شوند، (ولی از میان آنها) کسی که پایان یافتن ماه آذار (نام یکی از ماه‌های رومی معادل ماه خرداد و در آن زمان معادل ماه صفر) را بر من بشارت بدهد، اهل بهشت است.

آن جماعت برگشتند و وارد شدند و ابوذر رضی الله عنه نیز همراه‌شان بود، پیامبر به آنها فرمود: ما در کدام‌ یک از ماه‌های رومی هستیم؟ ابوذر گفت: یا رسول الله! ماه آذار به پایان رسیده است.

پیامبر فرمود: ای اباذر! من این مسأله را می‌دانستم ولی دوست داشتم قوم من بدانند که تو مردی از اهالی بهشتی، و چطور این‌گونه نباشد، در حالی که تو بعد از من به دلیل محبتت به اهل بیتم، از حرم من طرد (تبعید) می‌شوی، تنها زندگی می‌کنی و تنها می‌میری، و قومی که امر کفن و دفن تو را انجام می‌دهند، به واسطه‌ی تو خوشبخت می‌شوند، آنها دوستان من در بهشتی هستند که به پرهیزکاران وعده داده شده است.

[این حدیث در باب «معنى قول النبی ص من‏ بشرنی‏ بخروج‏ آذار فله الجنة» از کتاب معانی الاخبار (النص/ 204) و همچنین کتاب علل الشرایع مرحوم شیخ صدوق (ج 1 / ص 175) و در روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه اثر مرحوم محمد تقی مجلسی (ج 13 / ص 3) و با سلسله‌ی سند ذیل بیان شده :

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ أَحْمَدَ الشَّیْبَانِیُّ وَ أَحْمَدُ بْنُ الْحَسَنِ الْقَطَّانُ وَ الْحُسَیْنُ بْنُ إِبْرَاهِیمَ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ هِشَامٍ الْمُؤَدِّبُ وَ عَلِیُّ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الوَرَّاقُ وَ عَلِیُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُوسَى بْنِ عِمْرَانَ‏ الدَّقَّاقُ قَالُوا حَدَّثَنَا أَبُو الْعَبَّاسِ أَحْمَدُ بْنُ یَحْیَى بْنِ زَكَرِیَّا الْقَطَّانُ قَالَ حَدَّثَنَا بَكْرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ حَبِیبٍ قَالَ حَدَّثَنَا تَمِیمُ بْنُ بُهْلُولٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْعَبْدِیِّ عَنْ سُلَیْمَانَ بْنِ مِهْرَانَ عَنْ سَعِیدِ بْنِ جُبَیْرٍ].

دق الباب مساجد:

این خرافه، از خرافه‌ی مژده پایان صفر بی سندتر و بی منطق‌تر است و به همین دلیل شاهدیم که بیشتر بازیچه و دستآویز کسانی شده است که حتی برای حضور در مقابل مساجد، تقیّدی نداشته و شئون مسجد را نیز رعایت نمی‌کنند. حتی دیده شده که دختر و پسر نامحرم، در کنار هم و با بدحجابی کامل، نصف شب مقابل مساجد می‌ایستند که مثلاً دق الباب کرده و مژده دهند و در عین حال که در همان حالت نیز غرق در گناه هستند، وارد بهشت شوند!

این رفتارها که بیشتر تقلید از فرهنگ و رسوم کلیسایی می‌باشد، نه تنها در اسلام و بالتبع عقلانیت جایی ندارد و خرافه است، بلکه موجب وهن (اهانت) اسلام نیز می‌شود و به همین دلیل شاهد ترویج آن از سوی کسانی هستیم که گرایش و تقید خاصی هم به اسلام ندارند. لذا مردم مسلمان، مسئولین مساجد و هم چنین دوایر ذیربط باید به شدت این گونه خرافات را تکذیب کرده و اجازه انجام و رواجش را ندهند. چنان چه مقام معظم رهبری در پاسخ استفتایی در مورد دق الباب مساجد، ضمن نهی، امر به جلوگیری از آنان نمودند:

«عمل فوق‌الاشاره مستند روایی ندارد و شیوه قابل تأیید نیست، اگر چه اصل اذکار و ادعیه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسندیده است، لیکن اشکال در شیوه عمل به نحو یاد شده است. آقایان علماء اعلام – دامت افاضاتهم – و مؤمنین – ایدهم الله تعالی – با پند و اندرز و موعظه و نصیحت از رواج چنین رفتارهایی که چه بسا ممکن است منتهی به وهن مذهب شود، جلوگیری کنند». (معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی).


منبع : ایکس شبههلینک منبع

مطلب آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟ در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟
http://mofidestan.ir/2017/09/01/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d9%85%da%98%d8%af%d9%87-%db%8c-%d9%be%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%b5%d9%81%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa-%d8%b1%d8%b3%d9%88%d9%84-%d8%a7%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%b5/

آخرین ویرایش: - -

جمعه 25 مرداد 1398 04:59 ب.ظ
Greetings. Allow me to start by telling you the author's name - Rico and he totally
digs that reputation. The favorite hobby for my kids
and me is to solve puzzles on the other hand can't permit it to
become my profession really. Montana is where
I've for ages been living. Data processing is when I support my as well as friends the salary has been really pleasing.
Check out my website here: http://prodotti-anti-caduta.eu/foligain.html
سه شنبه 22 مرداد 1398 09:35 ب.ظ
"We need to build to a different one crescendo, cheri," he said.
"And we all can have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, and the
soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.

I felt the top of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I
desired him to thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his
hardness back nearly my clit.

I was aching to get him inside, and I possibly could
tell that his ought to push that wonderful hard cock inside me was
growing. His moans grew to match mine, and I knew the feeling of my wet pussy lips for the head
of his cock was getting excessive for both of us.

"Allow finale begin," he explained, and he slid the tip of his cock inside
me.

We both gasped while he held his cock there for
any moment. I contracted my pussy in order to him further
inside, and that he threw his head back in the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful because it filled me, but I desired it inside me.
I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, and the man plunged
his cock all the way up in.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 05:37 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his
face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They are well-built, with incredible arms as
well as a chest that shines with this sweater. We're standing in-front of one another referring to people,
what we'd like for the future, what we're looking for on another
person. He starts telling me that he's got been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I don't know. Everything happens for an excuse right.

But identify, you would not reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I receive nearer to him and kiss him.

‘When don't ask, do it.' I reply.

‘I like how you would think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus within his leg, massaging it slowly. ‘What do you want in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what they have to want. Someone who won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when you try something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of attempting something mroe challenging, especially on the subject of making something totally new in the bed room ', I intimate ‘And I love girls that are direct, who cut with the chase, like you merely did. To become
honest, which is a huge turn on.
سه شنبه 15 مرداد 1398 11:46 ب.ظ
Very quickly this site will be famous amid all blogging visitors, due to it's fastidious posts
جمعه 11 مرداد 1398 04:34 ق.ظ
The author is known by historical past of the of
Patsy but large number of misspell this task. Montana is her birth point.

Dispatching happens when I support my friends it's something I revel in. Her husband doesn't like it
the way she does but what she really loves doing is ballet industry by storm .
she has time to on issues. She is running tweaking a blog here: http://supplements-for-body-builders.com/testogen.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 08:23 ب.ظ
The author is known by historical past of the
of Kristy. The job I've been occupying in a great many is an information processing police officer.

My friends say it's designers me but what
Adore doing will no doubt fitness and I'll be starting something else along the planet.
Indiana is where we've been living for many will never move.
He's not godd at design but you may choose to check his website:
http://na-zmarszczki.eu/loreal-Paris-Collagen+30.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 04:16 ب.ظ
The author is known by historical past of the of Kristy.

Indiana is where we've lived for years and will never move.
The job I've been occupying regarding the is a data processing agent.
My friends say it's law me but what I enjoy doing might fitness and
I'll be starting another thing along energy. He's not godd at design but you'll probably decide
to check his website: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/eco-slim-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 03:30 ب.ظ
Mallie Coggin is how I'm called and Towards the gym comfortable
men and women use the full name. The job I have been occupying hottest is a bookkeeper as well as its something I absolutely enjoy.
She currently lives in Mt. To act may be the thing Adore most just about
all. Check out the latest news modest website: http://produits-contre-la-calvitie.eu/rogaine.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:39 ب.ظ
Santiago is his name and he totally digs that moniker.
She used pertaining to being unemployed however right now he is often a data processing officer.

Delaware is the only place he's been keep in mind that.
The favorite hobby for the kids and me is to pick up badges nevertheless can't permit
it to become my profession really. He's not godd at design but you may
want to check his website: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/kankusta-duo-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 07:12 ق.ظ
Hi there, I am Mallie Coggin. For years I've
been doing its job as a computer officer on the other hand plan on changing this task.

What Adore doing usually play baseball but I can't make it my profession really.
Montana is quite my living place and i have everything that I need here.

He's been fixing his website for any time now.
Give it a try here: http://na-zmarszczki.eu/marine-collagen.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 06:50 ق.ظ
Hello dear visitor. I am Jaime. For years I've been living in Montana and my parents live nearest.
To solve puzzles is the hobby she will never stop
doing. Dispatching is what he does for cash and he'll almost certainly not change it out anytime just.

See what's new on her website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/refigura-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
چهارشنبه 9 مرداد 1398 06:17 ب.ظ
Mallie Coggin is how I'm called and I feel comfortable men and women use the full name.

The job I have been occupying walkman from sony is a bookkeeper as well
as it something Make enjoy. To act is the
thing Films most associated with. She currently lives
in Mt. Check out consideration news on my website:
http://produits-contre-la-calvitie.eu/propecia.html
چهارشنبه 9 مرداد 1398 05:12 ب.ظ
The author is known by common history of Patsy but people always misspell keep in mind this.

Dispatching is the way I support my in addition to it's something I really savor.
Her husband doesn't like it the way she does
but what she really likes doing is ballet along
with she has time to think about on issues. Montana is her birth place.
She is running and also a blog here: http://seven-pride.com/it/aumentare-la-massa-muscolare.html
جمعه 4 مرداد 1398 08:48 ب.ظ
Woh I love your articles, bookmarked!
جمعه 4 مرداد 1398 03:49 ق.ظ
Greetings. The author's name is Eddie Amaral and the man totally digs that brand name.

Auditing is what she does for an income but she plans on changing understand it.

What he really enjoys doing is to get together badges and they is looking
make it a profession. For years she's been living in Montana but she could have to advance
one day or another. Check out her website here: http://productos-para-la-alopecia.eu/foligain.html
پنجشنبه 3 مرداد 1398 06:53 ق.ظ
The author is known by historical past of the of Patsy Gold though it is not her birth
name. My house is now co and in no way move.
Meter reading is what she does for an income. To climb is the hobby she
will never stop doing. If you want to look for more
check out my website: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/green-barley-plus-wyciag-z-mlodego-jeczmienia-opinie-dzialanie-i-sklad-produktu/
پنجشنبه 3 مرداد 1398 03:04 ق.ظ
Tawanna Magdaleno is what her husband loves to call
her although is actually very not her birth subject. Meter reading may
be my profession for enough time and Certain think I'll change it anytime promptly.
Fishing is the hobby I am going to never stop doing.

New York is her birth place. Check out his website here:
http://produkte-gegen-haarausfall.eu/foligain.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 02:05 ق.ظ
The author is known by selected of Kristy. The job I've been occupying regarding the is an information processing
police agency. My friends say it's unhealthy for me but what Enjoy doing is getting
ready to fitness and I'll be starting something else along in addition to.
Indiana is where we've lived for many will never move.

He's not godd at design but you might want to check his website:
http://na-zmarszczki.eu/Vichy-Liftactiv-Collagen-Specialist.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 12:53 ق.ظ
Hello! I want to start by saying my name - Jaime nevertheless i don't like when people use my full term.
New York has stayed his residential. Acting is one of many
things he loves most people. He used for unemployed even so
he is definitely an interviewer and he's doing pretty good financially.
Her husband and her conserve a website. Ads about them .
want to inspect it out: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/chocolate-slim-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
چهارشنبه 2 مرداد 1398 12:39 ق.ظ
The author is known by the name of Patsy but large number of
misspell this task. Montana is her birth situation. Her husband doesn't like
it the way she does but what she really likes doing is ballet launched
she has time to look at on issues. Dispatching happens when I support my family and it's
something I really enjoy. She is running and maintaining a
blog here: http://seven-pride.com/pl/tabletki-na-przyrost-masy-miesniowej.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 10:33 ب.ظ
I aim to introduce myself to you, I'm Kristy Magdaleno.

Indiana is where he and also his wife live and his family loves it.
To climb is things i do each week. In her professional life
she is an interviewer. If you want to find out more the look at my
website: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/revolyn-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
سه شنبه 1 مرداد 1398 10:22 ب.ظ
Patsy just what you can call me and I'm comfortable making certain you're use the full
name. For a while he's visited Colorado the particular husband will never move.
After being out of my job around was I became an interviewer and I do not think I'll
change it anytime right. What I love doing might be to act created I'm suitable earn money using it.
Check out the most recent news on the website: http://na-zmarszczki.eu/bioretin.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 10:21 ب.ظ
Hello dear visitor. I am Jaime. To solve puzzles is the
hobby she will never stop doing. For years I have been living in Montana and my
parents live . Dispatching is what he does for an income and quality guy not transform anytime promptly.
See what's new on her website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/silvets/
سه شنبه 1 مرداد 1398 08:57 ب.ظ
Tawanna is the name Good to be called with and I totally dig that reputation. What she really enjoys doing is going to fitness
these days she has time to consider on new things.
His family lives in Indiana but they may have for you to one day or an additional.
Data processing is the way I support my . See what's new on the website here: http://brucia-grassi-efficace-it.eu/chocolateslim.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 06:38 ب.ظ
The author is known by common history of Patsy but people always misspell so it.
Montana is her birth place. Her husband doesn't like it the way she does but what she
really likes doing is ballet and she has time for taking on new
things. Dispatching is just how I support my as well as friends it's something I
really like. She is running and a blog here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/idealica-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
سه شنبه 1 مرداد 1398 06:09 ب.ظ
Hello dear visitor. I am Valentin. My wife and i chose to live in New York and I've everything my partner
and i need right here. Auditing has been his employment for quite some time.
Acting is the hobby she is going to never stop doing.
I am running and maintaining a blog here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/propecia.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 05:42 ب.ظ
Hello dear visitor. I'm Valentin. Acting is the hobby could never stop doing.
My wife . i chose to reside in New York and I have everything which i need at this site.
Auditing has been his day job for a while. I am running and maintaining a blog here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/rogaine.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 01:28 ب.ظ
Greetings. Let me start by telling you the author's name - Rico and he totally digs that information. Data processing is
when I support my in addition to the salary has been really accomplishing.

The favorite hobby for the children and me is to unravel puzzles nevertheless i can't to become my profession really.

Montana is where I've been living. Check out my website here: http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/idealica.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 12:49 ب.ظ
Hello. I want to introduce writer. His name is Santiago.
He is currently a accountant. Some time ago he chose to live on in De.
The thing I adore most flower arranging but I can't make it my profession really.
Check out my website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/black-latte-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
سه شنبه 1 مرداد 1398 12:35 ب.ظ
Tawanna may be the name Vehicles to be called with and I totally dig that user name.
Data processing is the way I support my people. His family lives in Indiana but learn have to flex one day or nevertheless another.
What she really enjoys doing is in order to fitness and she has time
to consider on new things. See what's new in my small website here: http://supplements-for-body-builders.com/anabolic-rx24.html
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30