تبلیغات
مطالب اینترنتی - آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟

آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟

نویسنده : نویسنده جمعه 10 شهریور 1396 01:28 ب.ظ  •   


آیا مژده‌ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق‌الباب مساجد مستند است؟ اگر هست چرا و یعنی چه؟

بخش اعتقادات شیعه تبیان

ماه صفر

ماه صفر هیچ فرقی با ماه‌های دیگر ندارد و اصلاً چنین روایتی وارد نشده است که مردم پایان ماه صفر یا آغاز ربیع‌الاول را به حضرت رسول‌الله (ص) مژده دهند تا بهشتی شوند و یا …؛ بلکه این گونه دروغ‌ها را شایع می کنند تا از یک سو وقایع تاریخی را تحریف کنند و از سوی دیگر خرافه‌گرایی را در اذهان عمومی مسلمین ترویج دهند و بعد خودشان این گرایشات خرافی را به نقد کشیده و یا حتی استهزاء کنند.

اصل ماجرا:

گاهی انسان برای معرفی یک شخص اسم او را می‌آورد و گاه به فعل یا رسمی از او اشاره می نماید. مثلاً ممکن است بگوید حجت الاسلام فلانی شخص عالمی است و یا ممکن است بگوید: آن که اکنون در فلان مسجد در حال امامت نماز جماعت است، شخص عالمی است. این نحوه بیان و معرفی در ادبیات قرآنی نیز بسیار معمول می‌باشد. مثل آن که در معرفی امیرالمؤمنین به عنوان ولیّ الله می‌فرماید:

«إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ» (المائده، 55)

ترجمه: ولىّ شما تنها خدا و پیامبر اوست و كسانى كه ایمان آورده‏اند همان كسانى كه نماز برپا مى‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏دهند.

حضرت رسول اعظم (ص) نیز گاه برای تأیید یا تکذیب شخص یا جریانی، اسم او را می‌آوردند و گاه به جای اسم نشانه‌ای از او می‌دادند تا هر کجا این نشانه دیده شد،‌ حقانیت و یا بطلان صاحب نشانه نیز آشکار گردد و در ضمن تأیید غیبی نیز به اثبات رسد تا دل مردمان مطمئن و محکم گردد. مثل این که گاه می‌فرمودند: برادر و جانشین من علی (ع) است و گاه می‌فرمودند: آن که داماد من می‌شود جانشین من است و یا … .

روزی هم برای اثبات مؤید و بهشتی بودن ابوذر فرمودند: آن که الآن از در مسجد داخل می‌شود و پایان ماه «آذار – رومی» را خبر می‌دهد، اهل بهشت است و ابوذر وارد شد و چنین نمود. پس، موضوع اصلاً ماه صفر نبوده، بلکه ماه رومی آذار بوده است.

روایت وارده چنین است:

از ابن عباس نقل شده که گفت: «روزی پیامبر (ص) به همراه تعدادی از اصحاب‌شان در مسجد قبا نشسته بودند؛ رسول خدا (ص) فرمود: اولین کسی که الان بر شما وارد می‌شود، مردی از اهالی بهشت است.

[مردم عوام گمان کردند که این ورود به مسجد سبب بهشتی شدن است، لذا] برخی از اصحاب تا این سخن را شنیدند، برخاسته و از مسجد خارج شدند، تا دوباره وارد شده و اولین کسی باشند که بهشت بر او واجب می‌شود.

پیامبر (ص) متوجه شده، و به بقیه اصحاب که نزد ایشان بودند، فرمودند: اکنون جماعتی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر، بر شما وارد می‌شوند، (ولی از میان آنها) کسی که پایان یافتن ماه آذار (نام یکی از ماه‌های رومی معادل ماه خرداد و در آن زمان معادل ماه صفر) را بر من بشارت بدهد، اهل بهشت است.

پیامبر (ص) متوجه شده، و به بقیه اصحاب که نزد ایشان بودند، فرمودند: اکنون جماعتی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر، بر شما وارد می‌شوند، (ولی از میان آنها) کسی که پایان یافتن ماه آذار (نام یکی از ماه‌های رومی معادل ماه خرداد و در آن زمان معادل ماه صفر) را بر من بشارت بدهد، اهل بهشت است.

آن جماعت برگشتند و وارد شدند و ابوذر رضی الله عنه نیز همراه‌شان بود، پیامبر به آنها فرمود: ما در کدام‌ یک از ماه‌های رومی هستیم؟ ابوذر گفت: یا رسول الله! ماه آذار به پایان رسیده است.

پیامبر فرمود: ای اباذر! من این مسأله را می‌دانستم ولی دوست داشتم قوم من بدانند که تو مردی از اهالی بهشتی، و چطور این‌گونه نباشد، در حالی که تو بعد از من به دلیل محبتت به اهل بیتم، از حرم من طرد (تبعید) می‌شوی، تنها زندگی می‌کنی و تنها می‌میری، و قومی که امر کفن و دفن تو را انجام می‌دهند، به واسطه‌ی تو خوشبخت می‌شوند، آنها دوستان من در بهشتی هستند که به پرهیزکاران وعده داده شده است.

[این حدیث در باب «معنى قول النبی ص من‏ بشرنی‏ بخروج‏ آذار فله الجنة» از کتاب معانی الاخبار (النص/ 204) و همچنین کتاب علل الشرایع مرحوم شیخ صدوق (ج 1 / ص 175) و در روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه اثر مرحوم محمد تقی مجلسی (ج 13 / ص 3) و با سلسله‌ی سند ذیل بیان شده :

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ أَحْمَدَ الشَّیْبَانِیُّ وَ أَحْمَدُ بْنُ الْحَسَنِ الْقَطَّانُ وَ الْحُسَیْنُ بْنُ إِبْرَاهِیمَ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ هِشَامٍ الْمُؤَدِّبُ وَ عَلِیُّ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الوَرَّاقُ وَ عَلِیُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُوسَى بْنِ عِمْرَانَ‏ الدَّقَّاقُ قَالُوا حَدَّثَنَا أَبُو الْعَبَّاسِ أَحْمَدُ بْنُ یَحْیَى بْنِ زَكَرِیَّا الْقَطَّانُ قَالَ حَدَّثَنَا بَكْرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ حَبِیبٍ قَالَ حَدَّثَنَا تَمِیمُ بْنُ بُهْلُولٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْعَبْدِیِّ عَنْ سُلَیْمَانَ بْنِ مِهْرَانَ عَنْ سَعِیدِ بْنِ جُبَیْرٍ].

دق الباب مساجد:

این خرافه، از خرافه‌ی مژده پایان صفر بی سندتر و بی منطق‌تر است و به همین دلیل شاهدیم که بیشتر بازیچه و دستآویز کسانی شده است که حتی برای حضور در مقابل مساجد، تقیّدی نداشته و شئون مسجد را نیز رعایت نمی‌کنند. حتی دیده شده که دختر و پسر نامحرم، در کنار هم و با بدحجابی کامل، نصف شب مقابل مساجد می‌ایستند که مثلاً دق الباب کرده و مژده دهند و در عین حال که در همان حالت نیز غرق در گناه هستند، وارد بهشت شوند!

این رفتارها که بیشتر تقلید از فرهنگ و رسوم کلیسایی می‌باشد، نه تنها در اسلام و بالتبع عقلانیت جایی ندارد و خرافه است، بلکه موجب وهن (اهانت) اسلام نیز می‌شود و به همین دلیل شاهد ترویج آن از سوی کسانی هستیم که گرایش و تقید خاصی هم به اسلام ندارند. لذا مردم مسلمان، مسئولین مساجد و هم چنین دوایر ذیربط باید به شدت این گونه خرافات را تکذیب کرده و اجازه انجام و رواجش را ندهند. چنان چه مقام معظم رهبری در پاسخ استفتایی در مورد دق الباب مساجد، ضمن نهی، امر به جلوگیری از آنان نمودند:

«عمل فوق‌الاشاره مستند روایی ندارد و شیوه قابل تأیید نیست، اگر چه اصل اذکار و ادعیه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسندیده است، لیکن اشکال در شیوه عمل به نحو یاد شده است. آقایان علماء اعلام – دامت افاضاتهم – و مؤمنین – ایدهم الله تعالی – با پند و اندرز و موعظه و نصیحت از رواج چنین رفتارهایی که چه بسا ممکن است منتهی به وهن مذهب شود، جلوگیری کنند». (معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی).


منبع : ایکس شبههلینک منبع

مطلب آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟ در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :آیا مژده ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق الباب مساجد مستند است؟
http://mofidestan.ir/2017/09/01/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d9%85%da%98%d8%af%d9%87-%db%8c-%d9%be%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%b5%d9%81%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa-%d8%b1%d8%b3%d9%88%d9%84-%d8%a7%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%b5/

آخرین ویرایش: - -

جمعه 4 خرداد 1397 11:56 ق.ظ
Free PC alternatives to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.
They will shun jobs where there is no advantage of town involved.

With the variety of el cheapo acoustic guitars being produced nowadays you'll likely need somebody you trust that will help you choose a guitar.
چهارشنبه 2 خرداد 1397 04:35 ب.ظ
This is the right webpage for anybody who hopes to understand this topic.
You realize a whole lot its almost tough to argue with you
(not that I personally would want to…HaHa).

You definitely put a brand new spin on a subject which has been discussed for ages.

Great stuff, just excellent!
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 10:51 ق.ظ
I was suggested this website via my cousin.
I'm now not positive whether or not this put up is written through him as no one else know such
precise approximately my trouble. You are wonderful!

Thanks!
جمعه 28 اردیبهشت 1397 05:00 ب.ظ
If you might be travelling to another city and discover that there's a good show for the reason that city, you can not look at different companies to the box office, stay at home a line and buying the tickets.

"Because you might be here scanning this online games report now with this particular instant; that which you have is "The first movers advantage" on your own to adopt a hold of now. The Open Video Project: This is site with a huge variety of digital video for sharing.
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 11:50 ب.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3
VSTABS. Warrior bands moved south and east towards the rich pickings in the peoples whom they had traded with.

The plastic's name is often abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, and
it is not even half the extra weight of glass,
which supplanted quartz inside early twentieth century.
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 11:05 ب.ظ
Wow, amazing blog structure! How long have you been blogging for?
you make running a blog look easy. The entire look of your web site is fantastic, as well as the content!
شنبه 22 اردیبهشت 1397 09:58 ب.ظ
First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question that I'd
like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.

I have had a hard time clearing my thoughts in getting
my ideas out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10
to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
Many thanks!
شنبه 22 اردیبهشت 1397 02:55 ق.ظ
Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't show up.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway,
just wanted to say great blog!
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 04:44 ق.ظ
Great post. I used to be checking constantly this blog and I am inspired!
Extremely helpful info particularly the ultimate section :) I
maintain such information a lot. I used to be seeking this certain information for a very lengthy time.
Thank you and best of luck.
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 04:57 ب.ظ
The process begins in the uncomplicated activity of an account option. Warrior bands moved
south and east on the rich pickings from the peoples whom that they had traded with.
These art reproductions of paintings printed on canvas sheets or paper then framed and hung on walls.
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 10:06 ب.ظ
Hello there, I found your site by means of Google even as looking for a comparable
matter, your website came up, it seems to be great. I've
bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, just became aware of your weblog thru Google, and located that
it is truly informative. I'm going to watch out for brussels.
I'll be grateful should you proceed this in future.
Lots of other people might be benefited from your writing.
Cheers!
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 12:13 ب.ظ
If you're visiting another city in order
to find that you have a good show in that city, you cannot investigate different lenders
for that box office, stay at home a line and buy the tickets.
There we were holding, anticipating their forthcoming experience and joyously
reliving the last one -- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, within the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves further at
age 15), and Georgie Henley (approaching teenhood, a fantastic six inches taller than we last saw her).

The Open Video Project: This is site using a huge assortment of digital video for sharing.
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 02:16 ق.ظ
naturally like your website however you have to
check the spelling on several of your posts.
A number of them are rife with spelling
issues and I in finding it very bothersome to tell the reality then again I will surely
come back again.
شنبه 15 اردیبهشت 1397 03:49 ب.ظ
What's up, every time i used to check weblog posts here early in the morning, as i enjoy to gain knowledge of more and more.
جمعه 14 اردیبهشت 1397 04:29 ق.ظ
You are so awesome! I don't believe I've read something like that
before. So great to find somebody with a few unique thoughts on this issue.
Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that's needed on the internet, someone with some originality!
شنبه 1 اردیبهشت 1397 12:36 ق.ظ
Very gold information. Luckiy mee I recently found
your website by accident (stumbleupon). I have bookmarke iit for
later!
یکشنبه 26 فروردین 1397 02:08 ب.ظ
Quality artcles oг reviews іs the main tߋ invite tһe people tⲟ go tο see the
web page, that's what this website іs providing.
جمعه 17 فروردین 1397 10:09 ق.ظ
Outsourcing the process for using a third celebration to help
with your workload. Learn on. Understand the feelings
tied to this one piece.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 09:38 ب.ظ
Having read this I believed it was very informative.

I appreciate you finding the time and effort to put this
information together. I once again find myself
spending way too much time both reading and posting
comments. But so what, it was still worth it!
سه شنبه 14 فروردین 1397 11:10 ب.ظ
Many individuals today depend on their cellular phone cameras to record
unique moments.
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:18 ب.ظ
The NUWSS feared that the militancy of the WSPU (the Pankhurst group whose colours had been purple, inexperienced and white) would hurt the
cause.
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:29 ق.ظ
Learn to live your ideal by third sage financial advice.
یکشنبه 12 فروردین 1397 08:17 ق.ظ
IGRs will strike as well as poison young your base insects, and/or
eggs.
یکشنبه 12 فروردین 1397 08:01 ق.ظ
Normally I do not read post on blogs, however I would like to say that this
write-up very forced me to take a look at and do so!
Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great article.
شنبه 11 فروردین 1397 09:48 ب.ظ
I think you are a darling, but I also think the Divine mind honcho is wondering where he went incorrect!
شنبه 11 فروردین 1397 03:04 ب.ظ
Also Valentines time has become being called
Friends Day.
شنبه 11 فروردین 1397 11:53 ق.ظ
Generally I do not read post on blogs, bbut I would like to say that this write-up very pressured me
to try and do it! Youur writing taste has been amazed me.
Thank you, very great article.
شنبه 11 فروردین 1397 06:42 ق.ظ
However again folks are stupid.
شنبه 11 فروردین 1397 06:24 ق.ظ
whoah thіs blog is gгeat i love reading yoᥙr posts.
Stay up tһe gooⅾ wоrk! You understand, a lot of people ɑre hunting
гound for thiѕ info, yߋu could һelp tһem greatⅼy.
شنبه 11 فروردین 1397 04:03 ق.ظ
Here is the last part of the 3 part series the explores Korean Celebrities that'll be perfect for one another if they choose to begin dating.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30